If the materials price variance was $3,510 favorable, what was the standard materials price per pound?(Round answer to 2 decimal places, e.g. 2.75.
December 29, 2017
Power can be calculated in a number of ways. For domestic appliances, a useful formula is
December 29, 2017

Garza and Neely, CPAs, are preparing their service revenue (sales) budget for the coming year (2012)

Question
ACC 561 Week 6

ACC 561 Week 6 E20-3 E22-1 BE23-3 BE23-4 BE23-6

E20-3Garza and Neely, CPAs, are preparing their service revenue (sales) budget for the coming year (2012). The practice is divided into three departments: auditing, tax, and consulting. Billable hours for each department, by quarter, are provided below.

Department Quarter 1 Quarter 2 Quarter 3 Quarter 4

Auditing 2,400 1,860 2,310 2,680

Tax 3,360 2,800 2,240 2,820

Consulting 1,730 1,730 1,730 1,730

Average hourly billing rates are: auditing $83, tax $93, and consulting $105.

Instructions

Prepare the service revenue (sales) budget for 2012 by listing the departments and showing for each quarter and the year in total, billable hours, billable rate, and total revenue

E22-1Stanton Company is planning to produce 1,400 units of product in 2012. Each unit requires 3.50 pounds of materials at $7.00 per pound and a half-hour of labor at $12.60 per hour. The overhead rate is 40% of direct labor.

Instructions

(a)Compute the budgeted amounts for 2012 for direct materials to be used, direct labor, and applied overhead.

(b)Compute the standard cost of one unit of product.

BE23-3In Harley Company, it costs $29 per unit ($20 variable and $9 fixed) to make a product that normally sells for $52. A foreign wholesaler offers to buy 3,180 units at $26 each. Harley will incur special shipping costs of $2 per unit. Assuming that Harley has excess operating capacity, prepare an incremental analysis that indicates the net income (loss) Harley would realize by accepting the special order. Should the order be accepted?

BE23-4Vintech Manufacturing incurs unit costs of $8 ($5 variable and $3 fixed) in making a subassembly part for its finished product. A supplier offers to make 19,700 of the part at $5.90 per unit. If the offer is accepted, Beamer will save all variable costs but no fixed costs.

Prepare an analysis showing the total cost saving, if any, Beamer will realize by buying the part. What should they do?

BE23-6Ridley Company has a factory machine with a book value of $97,200 and a remaining useful life of 4 years. A new machine is available at a cost of $190,800. This machine will have a 4-year useful life with no salvage value. The new machine will lower annual variable manufacturing costs from $556,000 to $402,200.

Prepare an analysis showing whether the old machine should be retained or replaced.

 

"Are you looking for this answer? We can Help click Order Now"

assignment help